Konsumpcja Wina Wadliwego

Konsumpcja wina wadliwego czyli co możemy odkryć w winie wbrew naszym oczekiwaniom:

  1. Zanieczyszczenie spowodowane zbyt dużą lub zbyt długą ekspozycją na tlen – powoduje utlenianie wina –wino traci jasność zarówno pod względem koloru jak i smaku. Głęboka czerwień staje się brązowo-pomarańczowa natomiast smak wędruje w kierunku karmelizowanego jabłka. Przykładem może być pozostawienie obranego jabłka na blacie. Jabłko robi się coraz to bardziej brązowe.
    Wina białe są na to znacznie bardziej podatne niż czerwone.
    /Związki siarki mają zapach dymu jak zapałka lub gotowana kapusta
    Większość z tych zapachów znika po 15-20 minutach od otwarcia butelki./
  2. Merkaptan – najczęstsza manifestacja wady związanej z siarką (związane z siarczkiem diwodoru)
    Jeśli po zdekantowaniu wina za zauważysz:
    zapach skunksa, gotowany czosnek, spaloną gumę, zgniłe jajo
    Jeśli zapachy i smaki są agresywne – powinieneś rozważyć zwrot butelki.
  3. Wtórna fermentacja daje pęcherzyki w nie musującym winie. Dzieje się tak podczas gdy resztkowy cukier jest butelkowany z winem, co powoduje ponowną fermentację. I tu należy przyznać, iż fakt ten ma miejsce najczęściej w produkcji wina o niskiej interwencji . Wina wówczas pachną drożdżami i smakują niezbyt dobrze.  Uwagę jednak należy zwrócić na fakt, czy fermentacja jest przypadkowa czy wywołana dla win typu frizzante czyli musujących.
  4. Wino gotowane (madeirized) czyli uszkodzenie cieplne. Obserwujemy w winie zniszczonym przez wystawienie go na zbyt dużą ilość ciepła. Ważną sprawą przy przechowywaniu wina jest zapewniona w pomieszczeniu stała temperatura. Uszkodzenie cieplne często zagraża szczelności butelek (wypychanie korka) i w następstwie dochodzi do utleniania. Wino ma aromat prażonego, brązowego cukru – taki ktoś by powiedział dżem.
  5. Uszkodzenie wina promieniami UV czyli światłem. Jest to szkoda spowodowana narażeniem na nadmierne promieniowanie słoneczne. Obserwowane częściej w delikatnych białych winach. Wino pachnie wówczas mokrym, wełnianym swetrem.
  6. Skażenie bakteryjne – podczas fermentacji wina obserwujemy wiele drobnoustrojów. W małych ilościach dodają one atrakcyjnej złożoności ,ale gdy sytuacja wymknie się z pod kontroli potrafią one dać czadu. Klatka myszoskoczek lub siano to nic innego jak nad produktywny szalejący mikrob, a tego nie lubią nawet korporacje.
Share this: